Menu

Graduate Teaching Prize

The Penn Prize for Excellence in Teaching by Graduate Students recognizes the profound impact of graduate students on undergraduate education at Penn. Nominations come directly from undergraduates. Ten prizes are awarded annually.

2013 Penn Prize for Excellence in Teaching by Graduate Students

2013 Penn Prize for Excellence in Teaching by Graduate Students

2013 Award Winners

  • Justin Bleich, Statistics
  • Nina Cohen, History
  • Torin Greenwood, Mathematics
  • Paul Gurniak, Electrical and Systems Engineering
  • Bruno Melillo, Chemistry
  • Evan Perkoski, Political Science
  • Megan Potteiger, Chemistry
  • Jessie Regunberg, History
  • Juliet Sperling, Art History
  • Zenan Wu, Economics


 

Previous Award Winners

2012

  • Eram Alam (History and Sociology of Science)
  • Justin Berg (Management)
  • Lindsey Fiorelli (Philosophy)
  • Yong-cheol Lee (Linguistics)
  • David Lonoff (Mathematics)
  • Suryun Rhee (Economics)
  • Nicholas Schneider (Mechanical Engineering and Applied Mechanics)
  • Brent Yorgey (Computer and Information Science)
  • Yiwei (Christina) Zhang (Applied Economics)
  • Yitao Zhang (Chemistry)

2011

  • Wiebke Deimling (Philosophy)
  • Dragos Deliu (Mathematics)
  • Mark Fegley (Chemistry)
  • Katherine Gregory (Law)
  • James Hoyt (History)
  • Hyunseung Kang (Statistics)   
  • Ryan Manion (Math)
  • Alex Roederer (CIS)
  • Thea Riofrancos (Political Science)
  • Ana Schwartz (English)

2010

  • Ruth Erickson (History of Art)
  • Benjamin Gojman (Computer and Information Science)
  • Jacob Goldberg (Chemistry)
  • Joseph Kider (Computer and Information Science)
  • Erika Kitzmiller (History & Education)
  • Noam Osband (Anthropology)
  • Emil Pitkin (Statistics)
  • Miranda Routh (History of Art)
  • Christopher Taylor (English)
  • Eric Trager (Political Science)

2009

  • Roshan Abraham (Classical Studies)
  • Roy Anati (Computer and Information Sciences)
  • Philip Ernst (Statistics)
  • Greg Hall (Philosophy & Law)
  • Fern Lin (Marketing)
  • Goran Lynch (Electrical and Systems Engineering)
  • Laura Napolitano (Sociology)
  • Jon Pogach (Economics)
  • Nathaniel Prottas (History of Art)
  • Shalini Roy (Economics)
  • Charles Sharpe (History)
  • Hannah Voorhees (Anthropology)

2008

  • Seth Bernard (Ancient History)
  • Merlin Chowkwanyun (History)
  • Christopher MacDermaid (Chemistry)
  • Michael Packard (Law)
  • Kaija Schilde (Political Science)
  • Gil Shapira (Economics)
  • Jonathan P. Singer (Materials Science and Engineering)
  • Pesia Soloveichik (Chemistry)
  • Stephan Stohler (Political Science)
  • Nicole Turner (History)
  • Todd Wolfson (Anthropology and Education)
  • Matthew Wright (Mathematics)

2007

  • Asher Auel (Mathematics)
  • Gregory Cooper (Law)
  • Daniella Fera (Chemistry)
  • Roberto Salguero Gomez (Biology)
  • Dan Harris-McCoy (Classics)
  • Ricardo Howell (History)
  • Rory Kramer (Sociology)
  • Agnieszka Marczyk (History)
  • Efstratios Minakakis (Music)
  • Constantine Nakassis (Anthropology)
  • Kerry Wallach (German)

2006

  • Faye Allard (Sociology)
  • Rebecca Arvary (Chemistry)
  • Erin Buckley (Physics and Astronomy)
  • Christa Cesario (Anthropology)
  • Kristin Doughty (Anthropology)
  • A. Rahman Ford (Political Science)
  • Kevin Galloway (Mechanical Engineering and Applied Mechanics)
  • Andrew Knight (Management)
  • Emily Ogden (English)
  • John Roper (History)

2005

  • Nona Carter (East Asian Languages and Civilizations)
  • D’Maris Coffman (History)
  • Joanna Cohen (History)
  • Jamie Eggers (Management)
  • William Ewing (Chemistry)
  • Liang Huang (Computer and Information Science)
  • Lee Malkiel (History)
  • Claudio Lucarelli (Economics)
  • Mark Navin (Philosophy)
  • Nicholas Pagano (Chemistry)
  • Jason Rheins (Philosophy)
  • Michael Yatauro (Mathematics)

2004

  • Marissa Greenberg (English)
  • Clemmie Harris (History)
  • Azra Hromadzic (Anthropology)
  • Sung Shin Kim (East Asian Languages & Civilization)
  • Michael Liskow (Law)
  • Sarah Manekin (History)
  • Jorge Moreno (Physics and Astronomy)
  • Gauri Nair (Biology)
  • Marjorie Pak (Linguistics)
  • Jennifer Scricco (Chemistry)

2003

  • Dan Cain (Mathematics)
  • David Faris (Political Science)
  • Alexine Fleck (English)
  • Noah Lim (Marketing)
  • Christopher Makler (Economics)
  • Melody Mark (Ancient History)
  • Suchitra Mattai (Fine Arts)
  • Stephennie Mulder (History of Art)
  • Mike Smith (Biology)
  • Shane Yu (Management)

2002

  • Ari Blatt (Romance Languages)
  • Shari Hertzberg (Neuroscience)
  • Michael Higley (Neuroscience)
  • Danielle Kellogg (Ancient History)
  • Peter Menacker (English)
  • Ian Petrie (History)
  • Chris Ritter (History)
  • Fran Ryan (History)
  • William Semus (Mathematics)
  • Thomas Sullivan (Philosophy)

2001

  • Paulina Alberto (History)
  • Sanjay Chugh (Economics)
  • Timothy Duncan (Chemistry)
  • Thomas English (Chemical Engineering)
  • Amy Garrett (History)
  • Fariha Khan (South Asia Regional Studies)
  • Sam Nguyen (Mathematics)
  • John Oberdiek (Philosophy)
  • Erik Simpson (English)
  • Jonah Steinberg (Anthropology)

2000

  • Aaron Bloomfield (Computer and Information Science)
  • Christopher Burrows (Mathematics)
  • Jeffrey Casello (Systems Engineering)
  • Gregory Flaxman, (Comparative Literature)
  • Tamar Kaplan (History)
  • Eric Kondratieff (Ancient History)
  • Jason Parsley (Mathematics)
  • Stacey Philbrick (Political Science)
  • Edward Weinstein (Pharmacological Sciences)
  • Gordon Wong (Chemical Engineering)